Najem krótkoterminowy – co warto o nim wiedzieć?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się coraz bardziej popularną formą oszczędzania. Polacy, którzy mają więcej niż jedno mieszkanie, decydują się na udostępnianie lokalu i w ten sposób zwiększają swoje dochody. Mieszkanie można wynajmować na doby lub tygodnie, albo długoterminowo.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zanim właściciel lokum zdecyduje się na jedno z nich, powinien dobrze się zastanowić, co będzie bardziej rentowne.

Jak długo może trwać wynajem krótkoterminowy?

Jak sama nazwa wskazuje czas trwania wynajmu krótkoterminowego nie powinien przekraczać 30 dni. Najczęściej właściciele lokali decydują się na udostępnianie mieszkania na zasadzie hotelu, czyli na jedną dobę lub dwie. Każdy wynajem powyżej miesiąca jest traktowany jako długoterminowy.

Dla kogo jest najem krótkoterminowy?

Wiele osób ma dość hoteli czy pensjonatów, które są przepełnione i czasami za ścianą można mieć głośnych sąsiadów. Znacznie lepszym rozwiązaniem dla podróżującej pary czy singla jest wynajęcie całego mieszkania. Z takiej opcji korzystają zarówno turyści, jak i osoby udające się w podróż służbową.

W urządzonym lokalu turysta ma bezproblemowy dostęp do kuchni, łazienki oraz miejsca wypoczynku. W hostelach czy hotelach zwykle nie ma nawet czajników elektrycznych w pokojach. Podróżujący są w stanie zapłacić więcej właścicielowi mieszkania, aniżeli skorzystać z ubogiej oferty hotelu.

Czy wynajem krótkoterminowy jest rentowny?

Ta kwestia najbardziej interesuje każdego właściciela lokalu. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ wiele zależy od tego jak wygląda mieszkanie oraz jego lokalizacji. Lokale do 30 kilku metrów kwadratowych w dużych, atrakcyjnych turystycznie miejscowościach to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o wynajem na doby. Jednak 70 metrowe mieszkanie w kamienicy w małym mieście zdecydowanie lepiej wynająć długoterminowo.

Jaki podatek od wynajmu krótkoterminowego?

Jeśli osoba prywatna lub firma uczciwie chce wynajmować mieszkanie, to musi z tytułu przychodów z najmu, odprowadzić podatek. Jest to 8,5% w formie ryczałtu. Taka forma opodatkowania jest najlepsza w przypadku wynajmu krótkoterminowego.

źródło: wady.pl – aktualności i informacje o finansach i zarabianiu